Listopad 2011

moje andulka

6. listopadu 2011 v 11:40

Ptačí strom

5. listopadu 2011 v 20:18

Co je to ptačí strom

Ptačí strom je název pro rostlinu, která je přizpůsobena pro obývání ptáky. Andulky na ní můžou trávit volné chvíle, kdy zrovna nejste v jejich blízkosti. Navíc dřevo je důležitou složkou andulčího života - právě okusováním dřeva si andulka může obrousit zobák a při pohybu po větvích si obrušují drápky, které potom nepřerůstají.

Jak vzniká ptačí strom

Na dno velké nádoby nebo většího květináče položte několik větších kamenů, ty zajistí dostatečnou stabilitu. Do středu většího květináče postavte o něco menší květináč s nejedovatou popínavou rostlinou a kolem něho připevněte drátem tři až čtyři větve bambusové tyče přibližně 2 až 3 centimetry hrubé a dlouhé podle velikosti rostliny, dají se koupit v Baumaxu anebo v dobrém květinářství. Meziprostor mezi oběma květináči naplňte nejprve hlínou, potom pískem pro ptáky. Delší větve spojte v několika "patrech" s různými přírodními větvemi o průměru 12 až 20 milimetrů a upevněte lýkovým provázkem. Pod květináč můžete dát nějakou misku nebo hladký kus linolea, aby trus nepadal na zem.

Mladá a dospělá andulka

5. listopadu 2011 v 20:04

Mladá andulka

Dospělá andulka

OčiMá velké, ještě zcela černá vypouklé oči.Bílá duhovka okolo zornice je plně vyvinutá.
OpeřeníVlnkovaná kresba sahá přes hlavičku až k ozobí. Skvrny na hrdle jsou velmi malé.Maska, obličejová část od temene až po hrdlo, je jednobarevná, bez vlnkové kresby.
ZobákZobák je tmavší než u dospělích jedinců.Zobák je světlejší než u mláďat.
OzobíOzobí je světlé. U některých samiček může mít jemný bělavý lem.
Dospělí samečci mají ozobí modré a samičky hnědá až růžové.

Smysly andulek

5. listopadu 2011 v 19:59
Smyslové vnímání umožňuje andulkám nejen najít potravu, ale i rychle reagovat na nepřátelé a komunikovat s jedinci stejneho druhu.
Oči-mají jinou stavbu, než je tomu u savců. U ptáků je věčinou pohyblivé spodní oční víčko, oproti tomu horní zůstává nehybné. Oční bulvy jsou odděleny ve vnitřní lebce jen tenkou stěnou, proto mohou být při úrazu vždy snadno poškozeny obě oči. Po straně posazené oči umožňují pohled téměř kolem dokola, takže pták má velké zorné pole. Díky tomu pták včas zaznamená nepřítele. Za soumraku sice vnímají andulky pohyb hůře, zato dobře rozeznávají barvy, neboť vidí svět barevně.
Uši-andulek i jiných ptáků jsou schovány pod peřím. Na jdete je jako malé otvory za očima. Sluch ptáků je dobře vyvinut a hraje důležitou roli při komunikaci s jedinci stejného druhu. Andulky rozumí svým ptačím druhům a dokonce dokáží jejich hlas opakovat. V uhu se nachází též orgán rovnováhy. Je-li v důsledku nemoci poškozen, neudrží se ptáček na bydílku nebo nelétá. Proto si vždy hlídejte, zda některý z vašich ptáčků nedrží hlavu na stranu.
Nos-andulka má jen v horní části čichová buňky. Přestože andulka nepatří, pokud jde o čich, k přeborníkům, je schopna rozeznat více pachů. Někteří ptáci se při létání dokonce orientují i podle pachu. Měli byste se vyvarovat toho, aby vaše andulky přicházeli do kontaktu s ostrými vůněmi, které mohou dráždit jejich dýchací cesty.
Jazyk-Jazykem andulky testují vhodnost potravy. Chuťové pohárky se nalézají u kořene jazyka. Na jazyku se nacházejí též malá hmatová tělíska. Jimi mohou ptáci intenzivně prozkoumávat vlastnosti předmětů a potravy.

Stříhání drápků

5. listopadu 2011 v 19:50
Péče o andulčiny drápky je velice důležitá, a to proto, že s dlouhými drápky se pták lehce zraní.( S dlouhými drápy se andulce špatně chodí a šplhá, zachytává se, a tak může dojít k úrazu nohy.) Drápky se andulce stříhají tak, aby střih nebyl úplně rovný! Hlavní je dávat pozor, aby jste ptáka nestřihli do žilky, která je v každém prstu. Pokud má váš pták nožky světlé, růžové, je žilka jasně vidět! Pokud má ale váš pták nohy modré, musíte být opravdu opatrní. Pokud byste přecejen andulku střihli, je potřeba krvácení rychle zastavit!!

Jak střihat...

1. První varianta je, že se bojíte, a tak raději zajdete k veterináři. To by ale mělo být opravdu až na posledním místě! Tím, že andulku vezmete k veterináři riskujete, že o ni přijdete. Pro tak malého ptáka je to velmi stresující zážitek, nehledě na to, že může uletět nebo ho v čekárně k smrti vystraší kočky, psi....atd.

2. Druhý způsob, jak ostříhat drápky je, že andulku lehce chytnete do ruky, postavíte si ji na zem, chytnete nožku a střiháte. Pokud je andulka příliš neklidná, poproste někoho o pomoc. Ve dlou to jde lépe!:o) Jeden andulku bude držet a druhý stříhá.
Pro trochu hravější andulky

Dám si andulku do klece. Postavím se před klec, vezmu si do ruky nějakou její oblíbenou hračku a nalákám jí, aby vyskočila na mřížku klece.Pak už je to jednoduché! :) Andulka se zabývá svou hračkou, a já jí jednoduše skrze mřížky drápky ostříhám!

Jméno pro andulku

5. listopadu 2011 v 18:37
A: Alfík; Alois; Andy [En...]; Anča; Angie [Endží]; Angel; Annie [Ený]; Artur,Alex,anda,Alois

B: Barunka; Berry; Bertík; Bibi; Bobík; Bonny; Bruno,Benny,Benjí(Benží)

C: Charlie; Chick; Chicky

D: Dafne; Dick [Dik]; Dorka; Denny,Danda,Dikí,Dandy,Dorry,Does(Das),Daysy

E: Eda; Edward; Eskymo,Ewa,Endy,Ekinda,

F: Ferda; Fifi; Filípek; Frantík; Fred; Fruity,Fizzy,Fajda,Fritty

G: Garry [Ge...], Gilla [Dž...],Gladiator(Glaidy),Gábi,Game(Geim),Golden

H: Haili; Hamťa; Honey [Hany]; Honzík,Hezzin,Hítr

I: Ilča; Indy; Irbísek; Ivanka,Izzy,Indiana,Ilza,Iči

J: Jardík; Jaruška; Jenny; Jerry [Dž...]; Jofre [Dž...]; Juicy [Dž...]; Julča; Jupík,jej

K: Kája; Kamil; Kiki; Kubíček,Kiki

L: Larry [Le...]; Lee; Lilli; Linda; Lojzík; Lumpík; Lupínek,Lujziana

M: Mandy [Me...]; Martínek; Milča; Monča; Muffin,Marry

N: Naďa; Nordík; Norbert,Niki,Nokia Noiz

O: Okie; Olinka; Oliver; Ollie ,Oskar

P: Pája; Pappaya; Patrik; Pepík; Péťa; Piggy; Pipi; Polly,Pika,Panny,Pavlík

R: Rachelka; Rarášek; Reggie; Ricky; Robík; Rozárka; Rýša,Rooz,Ramy,Rony

S: Sally [Se...]; Samuel; Snowball [Snoubol]; Spaik; Sunny [Sa...],Sisi,Summer(Samr)

T: Taffy; Táňa; Teddy; Tobík; Tweety [Tvíty],Taki,Taki ,Tois,Tommy

V: Vendulka; Verunka; Viktor; Vilík,Valldan,Viki,Vazsy

Z: Zdeník; Zuzička,Zendy,Zebi,Zumba