Smysly andulek

5. listopadu 2011 v 19:59
Smyslové vnímání umožňuje andulkám nejen najít potravu, ale i rychle reagovat na nepřátelé a komunikovat s jedinci stejneho druhu.
Oči-mají jinou stavbu, než je tomu u savců. U ptáků je věčinou pohyblivé spodní oční víčko, oproti tomu horní zůstává nehybné. Oční bulvy jsou odděleny ve vnitřní lebce jen tenkou stěnou, proto mohou být při úrazu vždy snadno poškozeny obě oči. Po straně posazené oči umožňují pohled téměř kolem dokola, takže pták má velké zorné pole. Díky tomu pták včas zaznamená nepřítele. Za soumraku sice vnímají andulky pohyb hůře, zato dobře rozeznávají barvy, neboť vidí svět barevně.
Uši-andulek i jiných ptáků jsou schovány pod peřím. Na jdete je jako malé otvory za očima. Sluch ptáků je dobře vyvinut a hraje důležitou roli při komunikaci s jedinci stejného druhu. Andulky rozumí svým ptačím druhům a dokonce dokáží jejich hlas opakovat. V uhu se nachází též orgán rovnováhy. Je-li v důsledku nemoci poškozen, neudrží se ptáček na bydílku nebo nelétá. Proto si vždy hlídejte, zda některý z vašich ptáčků nedrží hlavu na stranu.
Nos-andulka má jen v horní části čichová buňky. Přestože andulka nepatří, pokud jde o čich, k přeborníkům, je schopna rozeznat více pachů. Někteří ptáci se při létání dokonce orientují i podle pachu. Měli byste se vyvarovat toho, aby vaše andulky přicházeli do kontaktu s ostrými vůněmi, které mohou dráždit jejich dýchací cesty.
Jazyk-Jazykem andulky testují vhodnost potravy. Chuťové pohárky se nalézají u kořene jazyka. Na jazyku se nacházejí též malá hmatová tělíska. Jimi mohou ptáci intenzivně prozkoumávat vlastnosti předmětů a potravy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama